Zekanın üzerinde  fikir birliğine varılmış net bir tanımı henüz olmayan ve ölçümü zor bir beceri olarak kabul edilse bile günümüzde bu beceriyi en iyi ölçebilen zeka testi WISC-4 testidir. WİSC-4 testi geçmişte en sık kullanılan zeka tesi olan WISC-R testine kıyasla yeni beceri kümelerinin eklenmiş olmasıyla, 3 puan kümesi yerine 4 puan kümesi ( Sözel Kavrama, Algısal Akıl Yürütme, Çalışma Belleği ve İşlemleme Hızı) bildirmesiyle ve standart bir puan yerine bir skor aralığı saptamasıyla güçlü yönleri olan bir testtir.

Kimlere uygulanır?

WISC-4 zeka testi 72 ay ile 16 yaş 11 ay yaş aralığındaki çocuklara uygulanabilen WISC-4 zeka testi 6 yaş 0 ay ile 16 yaş 11 ay yaş aralığındaki çocuklara uygulanabilir.

WISC-4 testi uygulama süresi nedir?

Tüm testin uygulaması yaklaşık 1-1,5 saat arası sürmektedir. Ancak her çocuğun çalışma hızı ve motivasyon düzeyine bağlı olarak test süresi farklılıklar gösterebilmektedir. Eğer çocuk teste devam etmek istemez veya başka bir nedenle uygulama bir oturumda tamamlanamazsa ikinci oturum en geç 2-3 gün içinde yapılmalıdır.

Ne sıklıkta tekrarlanabilir?

WISC-4 testi, ilk uygulamanın üstünden en az 1 yıl geçtikten sonra tekrar uygulanabilir. Aynı yıl içinde birden fazla kez uygulanamaz.

Okula test skorları iletilir mi?

Zihinsel becerilerin sürekli gelişen yapısından dolayı, WISC-4 raporu paylaşılırken– çocukları etiketlemeyi önlemek amacıyla– test skorları iletilmez. Çocuğun kendi yaş grubu içinde hangi yüzdelik dilimde olduğu, bunun ortalamaya göre ne anlama geldiği, güçlü ve geliştirilmeye açık yanları, klinik gözlemler ve öneriler AİLEYE iletilir.

WISC-4 Zeka testini hangi uzmanlar uygulayabilir?

Sadece Türk Psikologlar Derneği tarafından verilen WISC-4 Uygulama Sertifikası’na sahip uzmanlar tarafından uygulanabilir.

çocuk psikiyatri pedagog

PAYLAŞ
Önceki İçerikCümle Tamamlama Testi
Sonraki İçerikBilişsel Davranışçı Terapi (BDT)
Bir meslek düşünün; bir bireyin gelişiminin en kritik yılların da ona yardım etme şansını size sunuyor, bu da yetmezmiş gibi bilgi ve tecrübeniz artıkça kendinizi daha iyi anlamlandırıyorsunuz. Ben böyle bir mesleğe sahip olma şansı yakalamış şanslı bir çocuk ve genç psikiyatristiyim. Tıp ve uzmanlık eğitiminden sonra Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) eğitimi, Çocuk ve yetişkinlerde EMDR eğitimleri aldım. Dünyadaki en yaygın anne ve babalık programı TRİPLE P'nin (Pozitif anne babalık) Türkiye'deki az sayıdaki uygulayıcılarından biriyim. Çocukların suça sürüklenme sürecini konu alan bir kitabım var. Alanlarında uzman psikolog ekip arkadaşlarım ile birlikte mesleki bilgi ve becerilerimi çocukların, gençlerin ve ailelerin yararına sunuyorum.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.