Sınav için çocuğum hiç kaygılanmamalı mı?

Kaygı belli bir düzeyde olmak şartı ile gerekli ve yararlıdır. Ancak yaşanan kaygı çok yoğun ise, kişinin, enerjisini verimli bir biçimde kullanması, dikkatini ve gücünü yapacağı işe yönlendirmesi engellenir.

 Sınav Kaygısının Belirtileri

 • Sınavla ilgili konularda, konsantrasyon, düşünme ve hatırlamada güçlük,
 • Gerginlik ve huzursuzluk hissi,
 • Okuma ve anlama yetilerinde güçlük,
 • Sınava girmekten kaçınma,
 • Ailesinin ve öğretmenlerinin beklentilerini karşılayamayacağını düşünme,
 • Arkadaşlarının arasında rezil olacağını düşünme…Daha başka fizyolojik belirtiler dediğimiz vücuda ait belirtilerde görülebilir. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi için köşe yazımı okuyabilirsiniz. TIKLAYINIZ..

 

Sınav kaygısı ölçeği nedir?

Sınav kaygısı ölçeği, 10 yaşın üzerindeki bireylere sınav kaygısının düzeyini belirlemek, sınav kaygısının nedenlerini ortaya çıkartıp, çözüm yollarını bulmak amacıyla kullanılır.

Ölçekten çocukların genel sınav kaygısı, zihinsel tepkileri, bedensel tepkileri, yeterince hazırlanamamakla ilgili endişeleri, gelecekle ilgili endişeleri, kendisini nasıl gördüğüyle ilgili endişeleri ve başkalarının görüşlerinden etkilenme boyutları hakkında ayrıntılı bilgi elde edilir.
çocuk psikiyatri pedagog

PAYLAŞ
Önceki İçerikObsesif Kompulsif Bozukluk (Takıntı Hastalığı) Ölçeği
Sonraki İçerikObsesif Kompulsif Bozukluk (Takıntı hastalığı) hakkında hazırlamış güzel bir eğitim videosu
Bir meslek düşünün; bir bireyin gelişiminin en kritik yılların da ona yardım etme şansını size sunuyor, bu da yetmezmiş gibi bilgi ve tecrübeniz artıkça kendinizi daha iyi anlamlandırıyorsunuz. Ben böyle bir mesleğe sahip olma şansı yakalamış şanslı bir çocuk ve genç psikiyatristiyim. Tıp ve uzmanlık eğitiminden sonra Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) eğitimi, Çocuk ve yetişkinlerde EMDR eğitimleri aldım. Dünyadaki en yaygın anne ve babalık programı TRİPLE P'nin (Pozitif anne babalık) Türkiye'deki az sayıdaki uygulayıcılarından biriyim. Çocukların suça sürüklenme sürecini konu alan bir kitabım var. Alanlarında uzman psikolog ekip arkadaşlarım ile birlikte mesleki bilgi ve becerilerimi çocukların, gençlerin ve ailelerin yararına sunuyorum.

3 Yorumlar

 1. sınav kaygısı bir hastalık değildir. dolayısıyla “tedavi” gerektirmez.

 2. Yahya bey düşüncelerinizi aktardığınız için teşekkür ederim ama sınav kaygısı, bilimsel olarak ilk kez 1960’larda Richard Alpert tarafından incelenmeye başlanmış bir konudur.Performansa etkisi anlamında iki tip kaygılı öğrenci olduğu saptanmıştır. Bunlardan birincisi, kaygı nedeniyle başarısı düşenler, ikincisi ise sınavda başarılı olma kaygısıyla motive olarak BAŞARILI olanlardır.
  Bu nedenle bahsi geçen grup kaygı nedeni ile başarısı düşen gençler ve çocuklardır. Zaten psikiyatride bir tablo hayatı olumsuz etkilemeden bir bozukluk tanısı konulmaz ve tedavi önerilmez.

 3. kaygıya yönelik çalışmalar yapılmasını faydalı buluyorum. uyguladığınız sınav kaygısı envanterinin geçerlik ve güvenirliği var mıdır?

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.