Tvden Kanalında Uzmanına sor programında Uzm. Dr Betül Akçanal’ın konukları bu hafta bizlerdik (15.04.2020). Hepimizi belirsizliklere iten ve zorlayan süreçte aileler çocukları ve kendileri için neler yapabilirler onu konuşmaya çalıştık. Kısaca özetlersek:

  1. Duygularımız düşüncelerimizle şekillenir. Bilginin sonsuz olduğu bir çağda yaşıyoruz ve doğru, bilimsel bilgiyi dozunda almaya çalışın.
  2. Çocuklarımızın kaygısını etkileyen en temel faktör anne/babaların duygularıdır. Bizim ne dediğimizden çok ne yaptığımıza bakarlar.
  3. Rutinler günü verimli geçirmeye, bir yapı oluşturarak güvenlik hissine yardım ederler.
  4. Spor, müzik, bedensel hareketler duygu denetimde yararlıdır.
  5. Bizler unutmayın sosyal varlıklarız şu an dostlarımızla uzaktanda olsa iletişim kurabiliriz. Aile içi etkinliklerde çok verimli ve iyi gelebilir.
  6. En önemlisi umutlu olmalıyız. İnsanlık çok daha büyük zorluk dönemlerini aşabilmiş güçlü bir varlıktır.

İyi seyirler…

Uzm. Dr. Ahmet Şenses ve Psikolog Merve Gülmez ile uzmanına sor programıdaydık..
PAYLAŞ
Önceki İçerikPsikolog Merve GÜLMEZ
Sonraki İçerikTravma nedir ve EMDR terapisi (Tvden programı)
Bir meslek düşünün; bir bireyin gelişiminin en kritik yılların da ona yardım etme şansını size sunuyor, bu da yetmezmiş gibi bilgi ve tecrübeniz artıkça kendinizi daha iyi anlamlandırıyorsunuz. Ben böyle bir mesleğe sahip olma şansı yakalamış şanslı bir çocuk ve genç psikiyatristiyim. Tıp ve uzmanlık eğitiminden sonra Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) eğitimi, Çocuk ve yetişkinlerde EMDR eğitimleri aldım. Dünyadaki en yaygın anne ve babalık programı TRİPLE P'nin (Pozitif anne babalık) Türkiye'deki az sayıdaki uygulayıcılarından biriyim. Çocukların suça sürüklenme sürecini konu alan bir kitabım var. Alanlarında uzman psikolog ekip arkadaşlarım ile birlikte mesleki bilgi ve becerilerimi çocukların, gençlerin ve ailelerin yararına sunuyorum.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.