Obsesyon nedir?

Halk arasında ‘takıntı’ veya ‘vesvese’ olarak adlandırılan  durumun tıbbi terim olarak karşılığı ‘obsesyon’ dur.  Obsesyon, istenmeden gelen ve belirgin sıkıntıya neden olan, yineleyici düşünce, dürtü veya düşlemlerdir.

Çocuklarda takıntı olur mu?

Obsesyonların çocuklar da sanılandan çok daha fazla görüldüğü ancak, çocukların sıklıkla ayıplanacakları ve  yanlış anlaşılacakları gibi düşünceler nedeniyle sıkıntılarını gizleme eğiliminde oldukları bilinmektedir.

Çocuklarda en sık obsesyon türleri hangileridir?

– Kirlilik,
– Hastalık bulaşacağı düşüncesi,
– Kötü bir şey olacak düşüncesi,
– Birinin öleceği veya hastalanacağı korkusu,
– Simetri,
– Cinsel içerikli düşünceler,
– Yasak veya şiddet içeren düşünceler,
– Anlatma, sorma onaylatma ihtiyacıdır.

Nasıl şiddeti değerlendirilir?

Yale Brown ölçeği obsesif–kompulsif rahatsızlığın da görülen belirtilerin tipi ve ciddiyetini derecelendirmek amacıyla düzenlenmiştir. Bu derecelendirme ölçeği yarı yapılandırılmış bir görüşme şeklinde hazırlanmış olup uygulaması alanında uzmanlar tarafından yapılmaktadır.

çocuk psikiyatri pedagog

PAYLAŞ
Önceki İçerikTatili çocuğumuz için nasıl planlayalım?
Sonraki İçerikSınav Kaygısı Envanteri
Bir meslek düşünün; bir bireyin gelişiminin en kritik yılların da ona yardım etme şansını size sunuyor, bu da yetmezmiş gibi bilgi ve tecrübeniz artıkça kendinizi daha iyi anlamlandırıyorsunuz. Ben böyle bir mesleğe sahip olma şansı yakalamış şanslı bir çocuk ve genç psikiyatristiyim. Tıp ve uzmanlık eğitiminden sonra Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) eğitimi, Çocuk ve yetişkinlerde EMDR eğitimleri aldım. Dünyadaki en yaygın anne ve babalık programı TRİPLE P'nin (Pozitif anne babalık) Türkiye'deki az sayıdaki uygulayıcılarından biriyim. Çocukların suça sürüklenme sürecini konu alan bir kitabım var. Alanlarında uzman psikolog ekip arkadaşlarım ile birlikte mesleki bilgi ve becerilerimi çocukların, gençlerin ve ailelerin yararına sunuyorum.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.