Obsesyon nedir?

Halk arasında ‘takıntı’ veya ‘vesvese’ olarak adlandırılan  durumun tıbbi terim olarak karşılığı ‘obsesyon’ dur.  Obsesyon, istenmeden gelen ve belirgin sıkıntıya neden olan, yineleyici düşünce, dürtü veya düşlemlerdir.

Çocuklarda takıntı olur mu?

Obsesyonların çocuklar da sanılandan çok daha fazla görüldüğü ancak, çocukların sıklıkla ayıplanacakları ve  yanlış anlaşılacakları gibi düşünceler nedeniyle sıkıntılarını gizleme eğiliminde oldukları bilinmektedir.

Çocuklarda en sık obsesyon türleri hangileridir?

– Kirlilik,
– Hastalık bulaşacağı düşüncesi,
– Kötü bir şey olacak düşüncesi,
– Birinin öleceği veya hastalanacağı korkusu,
– Simetri,
– Cinsel içerikli düşünceler,
– Yasak veya şiddet içeren düşünceler,
– Anlatma, sorma onaylatma ihtiyacıdır.

Nasıl şiddeti değerlendirilir?

Yale Brown ölçeği obsesif–kompulsif rahatsızlığın da görülen belirtilerin tipi ve ciddiyetini derecelendirmek amacıyla düzenlenmiştir. Bu derecelendirme ölçeği yarı yapılandırılmış bir görüşme şeklinde hazırlanmış olup uygulaması alanında uzmanlar tarafından yapılmaktadır.

çocuk psikiyatri pedagog

PAYLAŞ
Önceki İçerikTatili çocuğumuz için nasıl planlayalım?
Sonraki İçerikSınav Kaygısı Envanteri
Bir meslek düşünün; bir bireyin gelişiminin en kritik yılların da ona yardım etme şansını size sunuyor, bu da yetmezmiş gibi bilgi ve tecrübeniz artıkça kendinizi daha iyi anlamlandırıyorsunuz. Ben böyle bir mesleğe sahip olma şansı yakalamış şanslı bir çocuk ve genç psikiyatristiyim. Tıp ve uzmanlık eğitiminden sonra Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) eğitimleri aldım. Şu sıralara 3. kuşak terapi akımı olan farkındalık (mindfullness) temelli terapiler alanına çalışmalarımı sürdürüyorum. Çocukların suça sürüklenme sürecini konu alan bir kitabım var. Mesleki bilgi ve becerilerimi yaklaşık 10 yıldır çocukların, gençlerin ve ailelerin yararına sunuyorum. Çocuk ve Genç Psikiyatri, Psikoterapist, Pedadog, AYDIN

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.