Çocuğumuzun ne zaman kaygı düzeyi ölçülmelidir?

Kaygı olumsuz bir duygudur. Bu olumsuz duygu çocuğunuzun yaşamında sıklıkla ve uzun süreli olarak görülmeye başlandığında  bir değerlendirme yapılmalıdır.

Çocuklarda kaygı belirtileri yetişkinlerden farklı şekillerde kendini gösterebilir.

İnsan hayatının en hızlı gelişen yılları çocukluk yıllarıdır. Bu hızlı değişen ve farklı gelişimsel özellikler gösteren çocukların kaygı bozuklukları yetişkinlerden farklı belirtiler ile kendini gösterebilir (Örneğin okul korkusu olan bir çocukta temel belirti karın ağrısı olabilir).

Detaylı yazılar için çocuklarda kaygı bozuklukları kategorisine bakalabilirsiniz TIKLAYINIZ.

Çocukların kaygı düzeyleri nasıl ölçülür?

Kliniğimizde çocuk ve ergenlerin kaygılı ya da endişeli olup olmadıklarını ölçen ve bu kaygı ya da endişe durumlarında nasıl belirtiler yaşadıklarını belirleyen ölçekler kullanılır.
çocuk psikiyatri pedagog

PAYLAŞ
Önceki İçerikYalnızlık duygusu ölçümü
Sonraki İçerikÖğrenme Bozukluğu (DİSLEKSİ) Değerlendirmesi
Bir meslek düşünün; bir bireyin gelişiminin en kritik yılların da ona yardım etme şansını size sunuyor, bu da yetmezmiş gibi bilgi ve tecrübeniz artıkça kendinizi daha iyi anlamlandırıyorsunuz. Ben böyle bir mesleğe sahip olma şansı yakalamış şanslı bir çocuk ve genç psikiyatristiyim. Tıp ve uzmanlık eğitiminden sonra Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) eğitimi, Çocuk ve yetişkinlerde EMDR eğitimleri aldım. Dünyadaki en yaygın anne ve babalık programı TRİPLE P'nin (Pozitif anne babalık) Türkiye'deki az sayıdaki uygulayıcılarından biriyim. Çocukların suça sürüklenme sürecini konu alan bir kitabım var. Alanlarında uzman psikolog ekip arkadaşlarım ile birlikte mesleki bilgi ve becerilerimi çocukların, gençlerin ve ailelerin yararına sunuyorum.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.