EMDR Nedir?

EMDR güncel ve güçlü bir terapi tekniğidir.

EMDR gücü nereden gelir?

Beynimiz de vücudumuzun diğer organları gibi kendisini doğal yollarla iyileştirme becerisine sahiptir.  Bu doğal iyileşme uykumuz da, özellikle REM olarak bilinen hızlı göz hareketlerinin olduğu dönemde gerçekleştiği gösterilmiştir. Günlük istenmedik stres verici olayların etkisi bu süreçte beynimiz tarafından azaltılır. EMDR’nin gücü beynin bu doğal sürecini kullanarak tedavi edici etkiyi oluşturmasından gelir. Bir başka deyişle EMDR beynin doğal iyileşme becerisini kullanarak yardım ettiğinden güçlü bir terapi tekniğidir.

EMDR’nin kelime anlamı nedir?

EMDR; “Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme” olarak dilimize çevrilmiş olup, Eye Movement Desensitization and Reprocessing kelimelerinin baş harflerinden adını alır.

EMDR hangi durumlarda kullanılır?

EMDR ilk bulunduğu dönemde travma sonrası stres bozukluğu gibi tedavisi en zor alanlardan birinde kanıtlamış olup, bugüne kadar her yaştan yaklaşık 2 milyon kişinin farklı tiplerde psikolojik rahatsızlıklarının başarıyla tedavi edilmesini sağlamıştır.

Günümüzde;

  • Kaygı bozuklukları (Sınav kaygısı, Panik bozukluk vb.)
  • Travma sonrası stres bozukluğu (Kaza, hastalık, taciz vb.)
  • Depresyon
  • Takıntı bozukluğu (OKB)
  • Fobiler (Kedi, köpek, örümcek, uçak vb..)
  • Yas ( Kayıplar sonrası dinmeyen acılar)
  • Kendilik Değeri ve Özgüven
  • Öfke ve davranış kontrol problemleri

EMDR terapisi sırasında beynimizde neler olur?

EMDR’nin doğal bir iyileşme sistemini kullandığını belirtmiştik ama daha yakından etkisini anlamak için hafızanın özelliklerini kabaca bilmemiz gerekir. Beynimiz de travma hafızası (örtük bellek) ve öyküsel hafıza olmak üzere iki önemli hafıza türü vardır.

  1. Travma hafızası: Beyin tehlike anında “düşünen beyni” durdurur ve tehlikeye ait tüm detayları (ses, görüntü, koku ve dokunma gibi) çok hızlı bir şekilde kaydeder ve vücudun enerji kaynaklarını fiziksel tepkiye (kaç, savaş ya da donma) yönlendirir. Saniyelerin bile önemli olduğu tehlike anlarında reflex tepki vermemizi sağlayan, küçük detayları bile kaçırmamaya çalışan bu sistem hayatta kalmamız için çok yararlıdır fakat ilerleyen süreçte travma hafızasına kodlanan bilgilerin sağlıklı bir şekilde işlenmesi gereklidir.
  2. Öyküsel hafıza ise ‘dün akşam arkadaşlarımla buluştum’, ‘bu sabah arabam arıza yaptı’ gibi olayları zaman, mekan gibi detayları ile hatırlayabildiğimiz ve kelimelerle ifade edebildiğimiz hafızadır. Travmatik hafızaya kodlanmış olan bilginin zamanla öyküsel hafızaya aktarılması gereklidir. Eğer bu aktarım olmaz ise ileride tetiklenmeyi bekleyen semptomları oluşturan, bilinçaltı kayıtlarımız oluşur. Bu bilgileri bilinçli kısmımız hatırlamadığı için böyle anılara sahip olduğumuzun farkında değilizdir.
EMDR bellek

Travmatik anılar normal, günlük olaylardan farklı bir şekilde kodlanır ve hatırlanır.

Bir benzetme ile anlatmak gerekir ise; travma anıları kitapların doğru yerlerinde olmadığı dağınık bir kitaplığa benzerken, öyküsel hafıza ise kitapların doğru sıralanmış olduğu kitaplık gibidir. Travmatik anılar EMDR sayesinde işlemlendiğin de o dağınık kitaplar yerli yerine gelmiş olur. Terapide danışanın getirdiği sorun üzerine odaklanılır ve hedef anılar seçilir. EMDR terapisi ile hedef anılar çalışılarak rahatsız ediciliği azaltılır ve semptomlar gerilemeye başlar.

EMDR terapisin de uygulama nasıl yapılır?

EMDR de anıların işlemlenmesi sağlamak için beynin her iki tarafına uyarımda bulunulur. Bu uyarım kişiye en uygun olanı seçilecek şekilde göz hareketleri, ses ya da titreşim (EMDR cihazı ya da el ile) olabilir.

EMDR’nin riskleri nelerdir?

Başlangıçta travma ile ilgili duygu veya inançlara odaklanırken rahatsızlık ve acı hissedilebilir. Bu duygular genellikle kısadır ve EMDR devam ettikçe daha iyi hissedilmeye başlanır. Bir başka deyişle “Travmalar” yerini “anılara” bıraktıkça rahatlama oluşur..

EMDR her şeyi unutturur mu?

Bu kadar hafıza üzerinde konuşuyorken bazı kişiler haklı olarak bu soruyu sorar. Hayır EMDR yada hiçbir terapi türü hafızanızı silemez. Yapılan şey acı anılar yüzünden hissedilen öfke, korku, üzüntü, kaygı, hayal kırıklığı gibi tüm olumsuz duygulara karşı duyarsızlaşmadır.

EMDR ne kadar sürede etkili olur?

Bazen tek seansta sorunun çözüldüğü gözlemlendiği, gibi bazen de daha uzun çalışma gerektirebilir. Bu hedef alınan konu, anı listesi ve kişinin işlemlemleme hızı ile ilgilidir.

ÖZETLE:

Travmalar, zihnimizi esir alan geçmiş yaşam öykünüz önünüzde GÖRÜNMEYEN engellerdir. İşiniz, ilişkileriniz, hayata bakış açınız bu travmaların etrafında döner durur. Ne zamanki “travmalar” yerini “anılara” bırakır hayat önünüzdeki engelleri de kaldırır.

çocuk psikiyatri pedagog
PAYLAŞ
Önceki İçerikBüyük sınavlar yaklaşıyor ve aileler çocuklarının duyguları konusunda dikkatli olmalı!!!
Sonraki İçerikEMDR terapisi hangi sorunlarınız olduğunda size yardım edebilir?
Bir meslek düşünün; bir bireyin gelişiminin en kritik yılların da ona yardım etme şansını size sunuyor, bu da yetmezmiş gibi bilgi ve tecrübeniz artıkça kendinizi daha iyi anlamlandırıyorsunuz. Ben böyle bir mesleğe sahip olma şansı yakalamış şanslı bir çocuk ve genç psikiyatristiyim. Tıp ve uzmanlık eğitiminden sonra Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) eğitimi, Çocuk ve yetişkinlerde EMDR eğitimleri aldım. Dünyadaki en yaygın anne ve babalık programı TRİPLE P'nin (Pozitif anne babalık) Türkiye'deki az sayıdaki uygulayıcılarından biriyim. Şu sıralara 3. kuşak terapi akımı olan farkındalık (mindfullness) temelli terapiler alanına çalışmalarımı sürdürüyorum. Çocukların suça sürüklenme sürecini konu alan bir kitabım var. Mesleki bilgi ve becerilerimi yaklaşık 12 yıldır çocukların, gençlerin ve ailelerin yararına sunuyorum. Çocuk ve Genç Psikiyatri, Psikoterapist, Pedadog, AYDIN

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.