Bu test çocuğun kendi kelimeleri ile duygularını, düşüncelerini, yaşama bakışını anlatmayı sağlayan bir ölçektir. İyi bir ruh sağlığı profeyoneline çocuğa ait birçok bilgi sunar.

Çocukların duygularını incelemede kullanılan tamamlanmamış cümlelerden oluşan bir testtir. Yansıtma tekniklerinden olan bu test alanında uzman kişiler tarafından yorumlanarak çocuğun ruhsal durumu hakkında geniş bir bilgi verir.

Çocuklar için kısa form, ergenler için uzun form kullanılır. Yaşa ve olgunluğa göre iki form şeklinde kullanılan bu test; çocuk ve ergenlerin geçmişe karşı tavırları, geleceğe karşı tavırları, kendilerine güvenleri, yeteneklerine karşı tavırları, anne babaya karşı tavırları, korku ve kaygıları, suçluluk duyguları, iş veya okula karşı takındıkları tavırları, karşı cinse karşı tavırları ve çeşitli durumlara karşı olan tepkileri hakkında bilgi verir.

çocuk psikiyatri pedagog

PAYLAŞ
Önceki İçerikObsesif Kompulsif Bozukluk (Takıntı hastalığı) hakkında hazırlamış güzel bir eğitim videosu
Sonraki İçerikZEKA testi (WİSC-4)
Bir meslek düşünün; bir bireyin gelişiminin en kritik yılların da ona yardım etme şansını size sunuyor, bu da yetmezmiş gibi bilgi ve tecrübeniz artıkça kendinizi daha iyi anlamlandırıyorsunuz. Ben böyle bir mesleğe sahip olma şansı yakalamış şanslı bir çocuk ve genç psikiyatristiyim. Tıp ve uzmanlık eğitiminden sonra Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) eğitimi, Çocuk ve yetişkinlerde EMDR eğitimleri aldım. Dünyadaki en yaygın anne ve babalık programı TRİPLE P'nin (Pozitif anne babalık) Türkiye'deki az sayıdaki uygulayıcılarından biriyim. Çocukların suça sürüklenme sürecini konu alan bir kitabım var. Alanlarında uzman psikolog ekip arkadaşlarım ile birlikte mesleki bilgi ve becerilerimi çocukların, gençlerin ve ailelerin yararına sunuyorum.