Çocuklarda Depresyon ne sıklıkta görülür?

Çocukluk deyince insanın aklına coşku, mutluluk ve küçük şeyler için yaşanan yoğun heyecanlar gelir. Bu nedenle belki de çocukların her zaman mutlu olduğu ve yetişkinler gibi uzun süreli mutsuzluklar yaşamayacakları depresyona giremeyecekleri düşünülür ama durum böyle değildir. 7-11 yaş arası çocukların %1-3’ün de ergenlik döneminde %7-8 oranında depresyon görülmektedir.

Depresif Belirtiler Nasıl Ölçülür?

Beck Depresyon Ölçeği (BDI) Dr. Aaron T. Beck tarafından yaratılmış, çoktan seçmeli 21 soruluk, depresyonun şiddetini ölçmekte kullanılan bir araçtır.
çocuk psikiyatri pedagog

PAYLAŞ
Önceki İçerikYaşam Kalitesi Değerlendirmesi
Sonraki İçerikOkul olgunluğu testi
Bir meslek düşünün; bir bireyin gelişiminin en kritik yılların da ona yardım etme şansını size sunuyor, bu da yetmezmiş gibi bilgi ve tecrübeniz artıkça kendinizi daha iyi anlamlandırıyorsunuz. Ben böyle bir mesleğe sahip olma şansı yakalamış şanslı bir çocuk ve genç psikiyatristiyim. Tıp ve uzmanlık eğitiminden sonra Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) eğitimleri aldım. Şu sıralara 3. kuşak terapi akımı olan farkındalık (mindfullness) temelli terapiler alanına çalışmalarımı sürdürüyorum. Çocukların suça sürüklenme sürecini konu alan bir kitabım var. Mesleki bilgi ve becerilerimi yaklaşık 10 yıldır çocukların, gençlerin ve ailelerin yararına sunuyorum. Çocuk ve Genç Psikiyatri, Psikoterapist, Pedadog, AYDIN