Büyük sınavlar yaklaşıyor ve aileler çocuklarının duyguları konusunda dikkatli olmalı!!!

0
371

Maalesef hemen hemen herkesin şikayet ettiği ama gençlerimizin girmek zorunda kaldığı liselere giriş ve üniversite sınavlarına az kaldı. Sınav kaygılarını nedeni ile başvuru sıklığı çok arttı ve bu konuyu yazma gereği duydum.Bu sorunu yaşayan gençlerin ağzından şu cümleleri çok sık duydum.

‘Artık 4 ay kaldı ve kazanamayacağımı düşünüyorum.’

‘Sınavda elim ayağıma dolaşıyor, kendimi, duygularımı kontrol edemiyorum.’

‘Sınavda sanki tüm bildiklerim beynimden uçmuş gibi soruları anlayamıyorum. Aynı soruları sınavdan sonra kolayca çözüyorum ama sınavlarda olmuyor.’

‘Asla istediğim okulu kazanamayacağım. Anne ve babamın emekleri boşa gidecek.’

‘Arkadaşlarımın benden daha başarılı ve zeki olduğunu düşünüyorum. Kendimi aptal gibi hissediyorum.’

‘Bazen içimden ağlamak geçiyor. Ailem beni anlamıyor. Kafana takma deyip duruyorlar.’

‘Sık sık sınavı kazanamadığımı düşünüyorum ve sınavdan ağlayarak çıktığım gözümün önüne geliyor ya da rüyalarımda görüyorum’

Daha çok örnek verilebilir ama özetle kendi becerilerini küçümseyen ve olumsuzluklarla dolu düşünceler geçiyor gencecik zihinlerden..

Peki anne ve babalar ne yapmalı?

Ailelerin bilmesi gereken birkaç temel nokta var. Bu tablo maalesef gencin bilerek oluşturduğu bir durum değildir. Bazen aileler başarısızlığa bahane bulmak ya da dikkat çekmek için yaptıklarını düşünür ama maalesef sebep bu kadar basit değildir. Kafana takma, boş ver ya da üzülme gibi iyi niyetli ama sorun karşısında basit kalan telkinlerle maalesef yok edilemez.

Aileler çocuklarının sınava yönelik duygu ve düşüncelerini iyi izlemeliler. Eğer olumsuza giden bir sorun varsa güvendikleri bir ruh sağlığı uzmanından yardım istemeliler. Yapılacak ayrıntılı bir değerlendirme görüşmesi ile yaşanılanların bir bozukluk seviyesinde olup olmadığına karar verilecektir.

Sizler nasıl bir yardım da bulunuyorsunuz?

Tabii ki yardım planı kişiden kişiye değişir ama bizim kliniğimizde EMDR terapisi ve ilaç olmak üzere iki temel yöntemi kullanıyoruz. Benim özellikle daha kalıcı olduğunu düşündüğüm ve ilk önce denemeye çalıştığım EMDR oluyor. Eğer hasta bu yöntem için uygunsa ve seansların uygulanabileceği kadar yeterli süremiz varsa EMDR terapisinin başarısını çok yüksek buluyorum.

EMDR terapisi dediğiniz şey nasıl bir yöntemdir?

EMDR aslında birçok psikiyatrik bozuklukta kullanılan çok güçlü ve günümüzde başarısı nedeni ile yaygınlığı hızla artan bir terapi yöntemi. Bu yöntem kabaca beynin sağ ve sol yarı kürelerini hafifçe uyararak yaşanılanları yeniden değerlendirilmesine yardımcı ediyor. Sınav anında gencin zihninden neler geçiyor ve bu düşünlerin bağlantılı olduğu geçmiş olaylar neler bunları bulup çıkarma ve yeniden düzenleme terapisi. Bu tanımladıklarım karmaşık olduğunun farkındayım ama daha bir anlatım bulamıyorum.

Peki EMDR nin etkisi hakkında bir örnek verebilir misiniz hatırladığınız?

Yakın zamanda tedavisi sonlandırmayı planladığım bir hastamın özel bilgilerine girmeden kabaca şöyle anlatabilirim. Hastamın temel sorunu kendince önemli bulduğu her sınav öncesinde kusuyordu. Aile birçok çocuk doktoruna başvurmuştu doğal olarak ama alınan yanıt çoğunlukla çocuğunuzun midesi sağlıklı bu sorun psikolojik olabilir. Aile ise çocukları ve birbiriyle ilişkilerinde bir sorun olmadığından bu durumun psikolojik olabileceğini başlarda çok kabul etmek istememişler ama sorun sıklaşmaya başlayınca bize geldiler. Yapılan değerlendirme bu kusma davranışının aslında altta yatan yoğun sınav kaygısının bir tepkisi olduğunu gördük. Yapılan 6 seans EMDR sonunda bu kaygıları oluşturan düşünce kalıplarını, bu düşünce kalıplarının nasıl oluştuklarını bulduk. Gençle birlikte yeni düşünce ve bakış açılarının oluşmasını sağladık. 3. Seanstan sonra kusmalar azalmıştı şimdi ise kesildi ve zaten derslerinde başarılı olan hastamızın sınav performansı çok arttı. Bu hızlı değişim ve gelişmeler herkesi çok sevindirdi.

PAYLAŞ
Önceki İçerikNeurofeedback neler kazandırır?
Bir meslek düşünün; bir bireyin gelişiminin en kritik yılların da ona yardım etme şansını size sunuyor, bu da yetmezmiş gibi bilgi ve tecrübeniz artıkça kendinizi daha iyi anlamlandırıyorsunuz. Ben böyle bir mesleğe sahip olma şansı yakalamış şanslı bir çocuk ve genç psikiyatristiyim. Tıp ve uzmanlık eğitiminden sonra Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) eğitimleri aldım. Şu sıralara 3. kuşak terapi akımı olan farkındalık (mindfullness) temelli terapiler alanına çalışmalarımı sürdürüyorum. Çocukların suça sürüklenme sürecini konu alan bir kitabım var. Mesleki bilgi ve becerilerimi yaklaşık 10 yıldır çocukların, gençlerin ve ailelerin yararına sunuyorum. Çocuk ve Genç Psikiyatri, Psikoterapist, Pedadog, AYDIN

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.