Neden Bilişsel Davranışçı Terapiler?

Bilişsel davranışçı terapiler (BDT) günümüzde üzerinde en çok bilimsel araştırma yapılmış ve birçok ruhsal rahatsızlıkta tedavide güvenirliği kanıtlanmış terapi türüdür.

BDT temelinde ne yatar?

BDT’nin temelinde yer alan Biliş kavramı, bir düşünce ya da algıdır. Diğer bir deyişle, bilişleriniz herhangi bir zamanda olaylar hakkında ne düşündüğünüzdür. Bu düşünceler zihninizde otomatik olarak akar ve nasıl hissettiğiniz üzerinde etkili olur. Yani duygularınız kendinize verdiğiniz mesajlardan doğar.

Duygularımızı ve davranışlarımızı temelde düşüncelerimiz yönetir.

Aslında, duygularınız genellikle hayatınızda olanlardan çok nasıl düşündüğünüzle ilgilidir. Örneğin, burada yazılanları okurken okuduklarımızı bir değerlendirmeye ve yoruma tabi tutarız. Bu satırları okuyan kişinin ‘ çok iyi, benim aradığım tedavi türü bu’ diye düşündüğünü varsayalım, bu kişi kendisini mutlu ve hevesli hissedecektir. Başka bir kişinin ise yazılanları ‘iyi gibi görünüyor ama ben başaramam, bende işe yaramaz’ diye düşündüğünü varsayalım o zaman bu kişi kendisini karamsar ve isteksiz hissedecektir.

OLAYLARI OLDUĞU GİBİ DEĞİL, OLDUĞUMUZ GİBİ GÖRÜRÜZ’ .

Shakespeare ‘İyi ve kötü diye bir şey yoktur, düşünce onu öyle yapar’

Bilişsel Davranışçı Terapi dünyada en yaygın kullanılan ve üzerinde en çok araştırma yapılan psikoterapi yöntemidir. Çocuk ve gençlerde başta kaygı bozuklukları olmak üzere birçok hastalıkta BDT temelli terapiler uygulanabilir.

KİMLER BİLİŞSEL DAVRANIŞÇI TERAPİLERİ YAPABİLİR?

Bir ruh sağlığı profesyonelinin PSİKOTERAPİST olması için ek eğitimler alması gereklidir.

çocuk psikiyatri pedagog

PAYLAŞ
Önceki İçerikZEKA testi (WİSC-4)
Sonraki İçerikÇocuğum banyo yapmaktan korkuyor
Bir meslek düşünün; bir bireyin gelişiminin en kritik yılların da ona yardım etme şansını size sunuyor, bu da yetmezmiş gibi bilgi ve tecrübeniz artıkça kendinizi daha iyi anlamlandırıyorsunuz. Ben böyle bir mesleğe sahip olma şansı yakalamış şanslı bir çocuk ve genç psikiyatristiyim. Tıp ve uzmanlık eğitiminden sonra Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) eğitimi, Çocuk ve yetişkinlerde EMDR eğitimleri aldım. Dünyadaki en yaygın anne ve babalık programı TRİPLE P'nin (Pozitif anne babalık) Türkiye'deki az sayıdaki uygulayıcılarından biriyim. Çocukların suça sürüklenme sürecini konu alan bir kitabım var. Alanlarında uzman psikolog ekip arkadaşlarım ile birlikte mesleki bilgi ve becerilerimi çocukların, gençlerin ve ailelerin yararına sunuyorum.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.