Otizmin erken dönemde sağlıklı olarak tanılanması iyi klinik gözlemi, aileden alınacak bilgileri ve farklı türde tanılama araçlarının kullanımını gerektirmektedir.

Çocuğunuzda otizm olabilir mi?

Bu soruya yanıt aramak için erken dönem taramalar yapılır. Bu amaçla ilk aşama genel ölçekler uygulanır. (M-CHAT testi : Otizm Erken tarama testi)

otizm belirtileri

Eğer bu testte otizm şüphesi saptanırsa tanılamaya yönelik izlemler ve ileri testler uygulanır.

Otizm davranış tarama ölçeği (ABC) ölçeği :ABC; duyusal, ilişki kurma, dil becerileri, beden ve nesne kullanımı olmak üzere toplam beş alt ölçekten oluşan 57 maddelik bir değerlendirme aracıdır. Ölçekteki maddeler Otizm Davranış Kontrol Listesidir ve çocuklarda otizm ile ilgili yaşanılan sorunların boyutu konusunda bilgi verir.

çocuk psikiyatri pedagog

PAYLAŞ
Önceki İçerikCümle Tamamlama Testi
Sonraki İçerikBilişsel Davranışçı Terapi (BDT)
Bir meslek düşünün; bir bireyin gelişiminin en kritik yılların da ona yardım etme şansını size sunuyor, bu da yetmezmiş gibi bilgi ve tecrübeniz artıkça kendinizi daha iyi anlamlandırıyorsunuz. Ben böyle bir mesleğe sahip olma şansı yakalamış şanslı bir çocuk ve genç psikiyatristiyim. Tıp ve uzmanlık eğitiminden sonra Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) eğitimleri aldım. Şu sıralara 3. kuşak terapi akımı olan farkındalık (mindfullness) temelli terapiler alanına çalışmalarımı sürdürüyorum. Çocukların suça sürüklenme sürecini konu alan bir kitabım var. Mesleki bilgi ve becerilerimi yaklaşık 10 yıldır çocukların, gençlerin ve ailelerin yararına sunuyorum. Çocuk ve Genç Psikiyatri, Psikoterapist, Pedadog, AYDIN

CEVAP VER