Disleksi Nedir?

Okuma, yazma veya matematik gibi  becerilerde görülen gelişimsel bir  öğrenme sorunudur.

Amerika Psikiyatri Birliği’nin tanımına göre Özel Öğrenme Güçlüğü (DİSLEKSİ);

Zekası normal ya da normalin üstünde olan bireylerin, standart testlere göre yaş, zeka düzeyi ve aldığı eğitim göz önünde bulundurulduğunda okuma, matematik ve yazılı anlatım düzeyinin beklenenin önemli ölçüde altında olmasıyla tanısı konulan bir bozukluktur.

DİSLEKSİ’nin temel özellikleri nelerdir?

ÇOCUĞUN ZEKA DÜZEYİ NORMALDİR.

Bu öğrenme sorununu açıklayacak FİZİKSEL / DUYGUSAL BOZUKLUK BULUNMAZ.

NORMAL VE YETERLİ BİR EĞİTİM ALMIŞTIR.

SOSYOKÜLTÜREL ÇEVRESİ UYGUNDUR.

Tüm bu şartlar sağlanmasına rağmen ortaya çıkan bir sorundur.

disleksi çocuk

DİSLEKSİ NASIL SAPTANIR?

Aile, çocuk ve öğretmenle detaylı bilgi alınır. Şüphe varsa zeka testlerine yönlendirilir. Ek olarak  öğrenme güçlüğü gösteren çocukları tanılamak için 8-17 yaş arasındaki çocuk ve ergenlere uygulanan testler uygulanır.

ERKEN TANI ÇOK ÇOK ÇOK ÖNEMLİDİR..

çocuk psikiyatri pedagog

PAYLAŞ
Önceki İçerikKaygı (Anksiyete) Düzeyi Ölçümü
Sonraki İçerikYaşam Kalitesi Değerlendirmesi
Bir meslek düşünün; bir bireyin gelişiminin en kritik yılların da ona yardım etme şansını size sunuyor, bu da yetmezmiş gibi bilgi ve tecrübeniz artıkça kendinizi daha iyi anlamlandırıyorsunuz. Ben böyle bir mesleğe sahip olma şansı yakalamış şanslı bir çocuk ve genç psikiyatristiyim. Tıp ve uzmanlık eğitiminden sonra Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) eğitimleri aldım. Şu sıralara 3. kuşak terapi akımı olan farkındalık (mindfullness) temelli terapiler alanına çalışmalarımı sürdürüyorum. Çocukların suça sürüklenme sürecini konu alan bir kitabım var. Mesleki bilgi ve becerilerimi yaklaşık 10 yıldır çocukların, gençlerin ve ailelerin yararına sunuyorum. Çocuk ve Genç Psikiyatri, Psikoterapist, Pedadog, AYDIN