Soru: Merhabalar,

Başarılı bir öğrenciyim ve çok iyi bir lisede okuyorum ama benim için bunlardan daha önemlisi kilolarım.  Kilolarım konusunda çok takıntılıyım. Sürekli spor yapmak istiyorum. Spor yapmadığım zaman kendimi kötü hissediyorum, dayanamıyorum. Bir taraftan da derslere zaman ayıramadığım için kendimi suçlu hissediyorum. Hasta iken bile yürümek zorunda kalıyorum. Yürümediğim de vücudumun şiştiğini ve giderek kilo aldığımı düşünüyorum. Yediklerime aşırı dikkat etmiyorum ama bu yediklerim kiloya dönüşmemesi benim için önemli. Bu sorun sizce ne? takıntı mı?

şimdiden teşekkürler.

Cevap: Merhabalar, tabi klinik bir görüşme ve testler uygulanmadan kesin bilgiler vermek zor ama kısaca ana noktalara değinmek istiyorum.

Davranışın hayatınıza etkisine bakın

spor yapmak herkese önerilen ve çok sağlıklı bir davranış olmasına rağmen sıklığı çok arttığında ya da yapılmadığında ‘kilo’ aldığına ilişkin bir düşünce ve duygu oluştuğunda daha derine bakmak gerekir.

Aşırı spor yapmak bazen bir yeme bozukluğu belirtisidir

Yoğun kilo alma korkusu yaşayan bireyler yediklerinin vücutlarında hemen yağlara dönüşeceğinden endişelenirler. Bu nedenle yemek yedikten sonra kusma, ilaç kullanımı (laksatatifler) yada aşırı egzersiz yaparak aşırı kilo almamaya çalışırlar. Sizde de aşırı sporun böyle bir davranış olabileceği endişesindeyim.

Kar ve zarar analizi yapın ve bir psikoterapist ile görüşün

Aşırı spor yapma davrnaşınızın ve kilo konusundaki kaygılarınızın yaşamınza etkisini iyi analiz edin. Bunun bir yeme bozukluğu tablosuna dönüşüm riski olduğundan iyi bir terapist ile görüşebilirsiniz. Bu görüşmelerde davranışların arkasında yatan düşünceler, bu düşüncelerin gerçekçi olup olmadıkları, nasıl baş edebileceğiniz konusunda yardımlar alabilirsiniz.

Saygılarımla
çocuk psikiyatri pedagog

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocuğum parkta oynamaktan hoşlanmıyor
Sonraki İçerikÖğretmen ve Öğrenci İletişimi
Bir meslek düşünün; bir bireyin gelişiminin en kritik yılların da ona yardım etme şansını size sunuyor, bu da yetmezmiş gibi bilgi ve tecrübeniz artıkça kendinizi daha iyi anlamlandırıyorsunuz. Ben böyle bir mesleğe sahip olma şansı yakalamış şanslı bir çocuk ve genç psikiyatristiyim. Tıp ve uzmanlık eğitiminden sonra Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) eğitimleri aldım. Şu sıralara 3. kuşak terapi akımı olan farkındalık (mindfullness) temelli terapiler alanına çalışmalarımı sürdürüyorum. Çocukların suça sürüklenme sürecini konu alan bir kitabım var. Mesleki bilgi ve becerilerimi yaklaşık 10 yıldır çocukların, gençlerin ve ailelerin yararına sunuyorum. Çocuk ve Genç Psikiyatri, Psikoterapist, Pedadog, AYDIN

CEVAP VER