Çocuğumuzun internet ve bilgisayar kullanımını nasıl? 

Çocuğunuzda internet ve bilgisayar bağımlılığı olduğunu düşündürecek belirtiler şunlardır:

– Bilgisayar ve internet kullanımı sırasında artan çoşku
– Aile ve arkadaşların ihmali
– Çevirim içi (online) kalmak için, uykusuz kalma
– Davranışları kontrol ederken başarısızlık
– Diğer kişilere karşı dürüst olmamak
– Son dönemlerde gözlenen aşırı kilo alımı ya da kaybı, sırt ağrısı, baş ağrısı, karpal tünel sendromu gibi fiziksel değişiklikler.

İnternet Bağımlılığı ölçeği:

İnternet bağımlılığı son yıllarda hızla yayılmakta ve konuya ilişkin tanı ve tedavi tekniklerinin geliştirilebilmesi amacıyla çeşitli psikolojik faktörlerin etkileri araştırılmaktadır. Ölçek internet bağımlılık düzeyinin hakkında fikir veren ve bir ölçektir. Ölçek internet bağımlılık düzeyinin hakkında fikir veren ve bir ölçektir.

çocuk psikiyatri pedagog

PAYLAŞ
Önceki İçerikOkul olgunluğu testi
Sonraki İçerikTatili çocuğumuz için nasıl planlayalım?
Bir meslek düşünün; bir bireyin gelişiminin en kritik yılların da ona yardım etme şansını size sunuyor, bu da yetmezmiş gibi bilgi ve tecrübeniz artıkça kendinizi daha iyi anlamlandırıyorsunuz. Ben böyle bir mesleğe sahip olma şansı yakalamış şanslı bir çocuk ve genç psikiyatristiyim. Tıp ve uzmanlık eğitiminden sonra Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) eğitimleri aldım. Şu sıralara 3. kuşak terapi akımı olan farkındalık (mindfullness) temelli terapiler alanına çalışmalarımı sürdürüyorum. Çocukların suça sürüklenme sürecini konu alan bir kitabım var. Mesleki bilgi ve becerilerimi yaklaşık 10 yıldır çocukların, gençlerin ve ailelerin yararına sunuyorum. Çocuk ve Genç Psikiyatri, Psikoterapist, Pedadog, AYDIN

CEVAP VER