Saldırganlık düzeyinin ölçümü

0
452

Çocuğunuzun saldırganlığı neden ölçelim?

Diğer insanlarla ilişki kurmak, karmaşık sosyal dünyadaki EN ÖNEMLİ uğraşlardan biridir. Sosyal davranışların kaynağı, bebekliğin ilk günlerinde başlar ve gelişime paralel bir şekilde ilerler. Başkaları ile ilişki kurmanın çocuk tarafından öğrenilmesi onun yaşamda kazanacağı en önemli becerilerden biridir.

Bu becerinin ilk adımlarını doğru atamayan çocuklar gelecek yaşamda birçok zorlukla (dışlanma,yalnızlık,depresyon,disiplin cezaları,suç vs) yüz yüze gelecektir. Risklerini daha iyi anlamak isteyenler Suça Sürüklenen Gençlik Psikolojisi kitabıma bakabilirler.

Saldırganlık davranışı görmezden gelmek, pimi çekilmiş bir el bombasını çocuğunuzun eline bırakıp beklemek gibidir.

Saldırganlık nedir ve nelerden kaynaklanır?

Genel olarak “başka kişiyi/kişileri incitmeyi ya da ona/onlara zarar vermeyi amaçlayan davranış” biçimi olarak tanımlanan saldırganlık farklı kuramcılar tarafından farklı şekillerde ele alınarak tanımlanır.çocuk saldırganlık nedeni

Saldırganlığı nasıl ölçeceğiz?

Saldırganlığı ölçebileceğimiz birçok test olmakla birlikte kliniğimezde Çocuklar için Saldırganlık Ölçeği kullanılmaktadır. Saldırganlık ile ilişkili dört alt kategoriyi (fiziksel agresyon, sözel agresyon, öfke ve hostilite) değerlendiren bir ölçektir.

Çocuklar için Saldırganlık Ölçeği ailelere uygulanan Anne-Baba Formunun (ÇSÖ-ABF) geçerlik ve güvenirliği Elif Ercan ve arkadaşları (2015) tarafından yapılmıştır. (Ercan E, Ercan ES, Ardıç ÜA, Uçar S. Anadolu Psikiyatri Derg. Online First: 01 Jul, 2015. Turkish. doi:10.5455/apd.180426)

PAYLAŞ
Önceki İçerikDikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Değerlendirmesi
Sonraki İçerikYalnızlık duygusu ölçümü
Bir meslek düşünün; bir bireyin gelişiminin en kritik yılların da ona yardım etme şansını size sunuyor, bu da yetmezmiş gibi bilgi ve tecrübeniz artıkça kendinizi daha iyi anlamlandırıyorsunuz. Ben böyle bir mesleğe sahip olma şansı yakalamış şanslı bir çocuk ve genç psikiyatristiyim. Tıp ve uzmanlık eğitiminden sonra Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) eğitimleri aldım. Şu sıralara 3. kuşak terapi akımı olan farkındalık (mindfullness) temelli terapiler alanına çalışmalarımı sürdürüyorum. Çocukların suça sürüklenme sürecini konu alan bir kitabım var. Mesleki bilgi ve becerilerimi yaklaşık 10 yıldır çocukların, gençlerin ve ailelerin yararına sunuyorum. Çocuk ve Genç Psikiyatri, Psikoterapist, Pedadog, AYDIN

CEVAP VER