Soru: Merhaba Ahmet bey,

Oğlum 4.5 yaşında tek çocuk yalnız büyüyor gurbetteyiz. Oğlumu parka götürdüğümüz zaman çok fazla oynamak istemiyor eğer ben ya da babası olursa oynamak istiyor. Diğer çocuklarla kaynaşmıyor, karşısındaki çocuk ilgilenir de oynamak isterse oynuyor. Diğer çocuklar koşturup oyun oynarken, oğlum muhabbet etmeyi tercih ediyor. Aslında çok konuşkan çok fazla da utangaç değil ama çocuklar gibi parka oyuna düşkün olmaması beni düşündürdü. Resim yapmak vs o tarz şeylerden hoşlanmaz. Oyuncaklarıyla hikaye üretip oynatmayı çok seviyor sizce nasıl davranmalıyız?

Çok teşekkür ederim. Kolay gelsin.

Cevap: Merhabalar.

Çocuğunuzla detaylı bir görüşme ve izlem yapmadan net cevaplar vermem mümkün değil ama aklıma gelen birkaç bilgiyi paylaşayım sizinle

Bu bir seçim olabilir

Biz yetişkinlerin olduğu gibi çocuklarımızın da seçimleri, ilgi alanları ve daha yatkın olduğu alanlar olabilir. Çocuğunuzun oyun ve hareketten çok haz almıyor iken sözel iletişim kurmaktan keyif alıyor olabilir.

Sosyal ve oyun becerilerinin gelişimiyle değişebilir

Bazende çocuklar oyundan haz alma deneyimini yeterince doyasıya yaşamadıkları için çekici bulmazlar. Oyun arkadaşları, geçirdiği süre ve tekrar arttıkça oyun onun hayatında başka bir yere gidebilir.

Az düzeyde kaygı olabilir

Küçük yaştaki çocuklarda kaygının söze dökülmesi, aktarılması yeterli olmayabiliyor. Bu nedenle arkadaşları ile yakınlaşmak konusundaki kaygıları hele çok yoğun değilse anlaşılmayabilir. Birde sizin varlığınızda daha çok oyun oynuyor olması bu olasılığın güçlendiriyor.

Anasınıfı düşünebilirsiniz

Bence sosyal ve bilişsel becerilerini geliştirmek, oyun oynamasını düzenli hale getirmek ve olası durumları izlemek için anasınıfı iyi olacaktır kanaatindeyim.

Saygılarımla

çocuk psikiyatri pedagog

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocuğumda takıntı hastalığı var ne yapmalıyım?
Sonraki İçerikKilo takıntım var ne yapabilirim?
Bir meslek düşünün; bir bireyin gelişiminin en kritik yılların da ona yardım etme şansını size sunuyor, bu da yetmezmiş gibi bilgi ve tecrübeniz artıkça kendinizi daha iyi anlamlandırıyorsunuz. Ben böyle bir mesleğe sahip olma şansı yakalamış şanslı bir çocuk ve genç psikiyatristiyim. Tıp ve uzmanlık eğitiminden sonra Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) eğitimleri aldım. Şu sıralara 3. kuşak terapi akımı olan farkındalık (mindfullness) temelli terapiler alanına çalışmalarımı sürdürüyorum. Çocukların suça sürüklenme sürecini konu alan bir kitabım var. Mesleki bilgi ve becerilerimi yaklaşık 10 yıldır çocukların, gençlerin ve ailelerin yararına sunuyorum. Çocuk ve Genç Psikiyatri, Psikoterapist, Pedadog, AYDIN

CEVAP VER