Soru: Merhaba Ahmet bey,

68 aylık çocuğum var gece uykusunda çok dişlerini gıcırdatıyor bir de geceleri her gece olmasa da çiş yapıyor altına ne yapmalıyım?

Cevap: Merhabalar, Sorunuz çok kısa ama aklıma gelen ana başlıkları yazayım istiyorum.

‘Diş sıkma sorunu çok sıktır ve altta yatan bir çok sebep olabilir’

Geceleri diş sıkma çok sık görülen bir sorun ama altta yatan birçok sebep olduğundan nedeni anlamak bazen zorlaşıyor. En sık sebeplerden birisi kaygı. Günlük yaşamda olumsuz ve kaygı verici deneyimleri sık yaşayan çocuklarda diş gıcırdatma daha sık görülüyor.

Diş gıcırdatmaya sinüzit ya da bağırsak parazitleri de neden olabilir

Sinüzitte nazal akıntı yada bağırsak duvarını sürekli uyaran bir sorun diş gıcırdatma nedeni olabilir. Bu nedenle önce bir çocuk hekimi muayenesi gerekir

Bazen sorun diş yapısındadır

Diş gıcırdatmaya bazen çene ve dişin yapısal sorunları neden olur yada kolaylaştırır. Diş ağrıları çürük dişler diş gıcırdatmaya neden olabilir. Bu nedenle diş kontrolleri gerekebilir.

Çiş kaçırmanın sıklığı ve nasıl bir seyir izlediği önemlidir

Çiş kaçırma sorunu bebekliğinden beri var 6 aydan uzun süre kuru kalktığı olmadı ise bu sorun PRİMER enürezistir ve çocuk psikiyatristleri genel olarak tedaviden sorumludur.

Eğer 6 aydan uzun kuru kaldığı bir dönem var ve sonradan tekrar alt ıslatma görüldü ise organik nedenlerin araştırılması gerekir. Bu durumda çocuk nefrolojisi, üroloji gibi bölümlerin muayenesi önceliklidir. Altta yatan bir neden bu bölümler tarafından saptanamadı ise çocuk psikiyatrisine başvurabilirsiniz. Çeşitli davranışsal uygulamalar, alarm cihazları yada ilaçlar duruma göre seçilebilir.

Her iki sorunla birlikte dikkat eksikliği ve hareketlilik sık görülür

Özellikle alt ıslatma sorunu (enürezis) olan çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunlarına çok sık rastlanır. Aynı sıklıkta olmasa da uyku sorunları ve diş gıcırdatma sorunlarının dikkat eksikliği olan çocuklarda daha fazla olduğu çeşitli çalışmalarda bildirilmiştir.

Saygılarımla

çocuk psikiyatri pedagog

PAYLAŞ
Önceki İçerikÖğretmen ve Öğrenci İletişimi
Sonraki İçerikÇocuğum çok inatçı onu inadından nasıl vazgeçirebilirim?
Bir meslek düşünün; bir bireyin gelişiminin en kritik yılların da ona yardım etme şansını size sunuyor, bu da yetmezmiş gibi bilgi ve tecrübeniz artıkça kendinizi daha iyi anlamlandırıyorsunuz. Ben böyle bir mesleğe sahip olma şansı yakalamış şanslı bir çocuk ve genç psikiyatristiyim. Tıp ve uzmanlık eğitiminden sonra Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) eğitimleri aldım. Şu sıralara 3. kuşak terapi akımı olan farkındalık (mindfullness) temelli terapiler alanına çalışmalarımı sürdürüyorum. Çocukların suça sürüklenme sürecini konu alan bir kitabım var. Mesleki bilgi ve becerilerimi yaklaşık 10 yıldır çocukların, gençlerin ve ailelerin yararına sunuyorum. Çocuk ve Genç Psikiyatri, Psikoterapist, Pedadog, AYDIN

CEVAP VER