Soru: Merhabalar,

5 yaşındaki oğlum çok inatçı bu inatçılığı kardeşi olduktan sonra daha da arttı. Hiç bir şekilde inadından vazgeçiremiyoruz, ikna edemiyoruz. Kardeşini çok seviyor ama aynı zamanda çok da eziyet ediyor. Kardeşi 1 yaşında ama hala onun bizimle oluşunu kabullenemedi. Başkaları kardeşine ilgi gösterince daha da hırçınlaşıyor. Ne ödüllendirme ne de konuşmalar ise yaramadı. Ne yapacağımı bilemiyorum?

Cevap: Merhabalar, Bu konuda söyleyebileceklerim genel öneriler olabilir. İleri öneriler için bire bir yapılacak değerlendirmeler gerekir.

Bu durumun birçok sebebi olabilir

İster güçlü irade diyelim ister inatçılık bu durumun genetik, çevresel veya gelişimsel birçok nedeni olabilir.  Bazen inatçılık sadece o yaş döneminin bir özelliğidir ve geçicidir.

Bazen geçmişte pekiştirilmiş tutturmaların ve sınır konmamış bir geçmişin izleridir. Tek çocuk olarak her istediği yapılarak büyütülmüş ve yaptırımla karşılaşmamış çocuklar davranış denetiminde zorlanırlar. Kardeşleri dolduktan sonra evde değişen dengelere uyum sağlamakta onlar için güçlük çekiyor olabilir.

Bazen bu sorun ailenin başka bireylerinde de görülen daha genetik bir durumdur. Birçok aile fertinde hareketlilik, sinirlilik ve çok inatçılık erken yaşlarda görülmüştür. Bu durumda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu dediğimiz daha genetik bir durum söz konusu olabilir. Sitedeki DEHB yazılarımı mutlaka okumalısınız.

Hedefinizi öncelikli olarak doğru koymalısınız

Bu nedenle hedefiniz onun inatçılığının hemen geçmesi ya da kıskançlık duygularının tamamen yok olması olmamalıdır. Zaten kıskançlık duygusu evrensel bir duygudur. Önemli olan DAVRANIŞ denetiminde ona yardım etmektir. Özellikle zarar verici davranışlarını mutlaka çeşitli yaptırımlarla azaltmaya çabalamalısınız. Çocuklarda disiplin tekniklerine yönelik birçok kitap var buradaki uygulamaları ve teknikleri uygulayabilirsiniz. Sabırla, kararlılıkla ve doğru yöntemlerle değişmeyecek davranış yoktur.

İnatçılığın olumlu taraflarında vardır

Güçlü iradenin olumlu tarafları da vardır. Olumsuz duygular yaşayan çocuklar bu duygularını motivasyon kaynağı olarak kullanmayı öğrenerek daha kolay yeni beceriler keşfederler. Yaşadıkları hayal kırıklıkları ve hayırlar değişim için onlara fırsatlar sunar.

Ana sınıfı düşünebilirsiniz

Okula gidip gitmediğini bilmiyorum ama okula başlatmak paylaşmayı, sınırlarını öğrennesinei ve duygu kontrolü konusunda gelişimi konusunda katkı sağlayacaktır. Eğer okulda da sosyal alanda ve öğretmene karşı tutumlarda sorunlar gözlemlenir ise uzman yardımına mutlaka başvurmalısınız.

Saygılarımla

çocuk psikiyatri pedagog<

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocuğum geceleri altını ıslatıyor ne yapmalıyım?
Sonraki İçerikÇocuğum benden başka kimseye yaklaşmıyor
Bir meslek düşünün; bir bireyin gelişiminin en kritik yılların da ona yardım etme şansını size sunuyor, bu da yetmezmiş gibi bilgi ve tecrübeniz artıkça kendinizi daha iyi anlamlandırıyorsunuz. Ben böyle bir mesleğe sahip olma şansı yakalamış şanslı bir çocuk ve genç psikiyatristiyim. Tıp ve uzmanlık eğitiminden sonra Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) eğitimleri aldım. Şu sıralara 3. kuşak terapi akımı olan farkındalık (mindfullness) temelli terapiler alanına çalışmalarımı sürdürüyorum. Çocukların suça sürüklenme sürecini konu alan bir kitabım var. Mesleki bilgi ve becerilerimi yaklaşık 10 yıldır çocukların, gençlerin ve ailelerin yararına sunuyorum. Çocuk ve Genç Psikiyatri, Psikoterapist, Pedadog, AYDIN

CEVAP VER