Soru: Merhaba,

Benim 3 yaşında bir oğlum var bana aşırı düşkün ne babası ne abisiyle paylaşamıyor. Babayı kesinlikle istemiyor, devamlı ‘git’ diyor. Bunun için ne yapabilirim?

Birde sinirlendiği zaman kim olursa olsun vuruyor. Bunun önüne nasıl geçebilirim?

Cevap: Merhabalar. Birkaç ana noktaya ve çeşitli olasılıklara değinmek istiyorum.

Kaygılı bir çocuk olabilir

Anne temel güven nesnesidir. Bu aşırı bağımlılıkta birkaç sebep. İlki çocuk kaygıya yatkındır. Anneden ayrılma ya da anneyi paylaşma olasılığını bir kayıp tehdidi olarak görür. Böyle çocuklar anneye aşırı düşkünlük görülür.

Sosyal gelişimi doğru desteklenmemiş olabilir

Maalesef günümüz koşullarında daha yalnız çocuk büyütüyoruz. Çocukların anne ve babanın dışında arkadaşları ile geçirdiği süre azaldıkça ayrılık becerileri kötüleşir. Anne yanlarında yok iken keyif almak ve güvende hissetmek konusunda daha kaçıngandırlar. Bazen  baba çok uzun süreler çalıştığında, evde az vakit geçirdiğinde babayı bile bir yabancı gibi değerlendirirler.

Gelişimsel ve geçici olabilir

Ödipal dönem diye tanımlanan dönemde çocuğun karşı cinsteki ebeveyne olan bağlılığı ve tutumları değişir. Erkek çocuk anneye, kız çocuk babaya yakınlaşır.

Vurma davranışlarına sınır koymalısınız

Vurma davranışın kötü ve istenmeyen bir davranış olduğunu ona hissettirmek için sınır koymalısınız. Bu yaş grubunda düşünme cezaları yanlış davranışları için pratik ve uygulanabilir yöntemlerdir. Düşünme cezasının detaylarını araştırmalısınız.

Kreş düşünebilirsiniz

Eğer çocuğunuz 36 ayı geçmiş ise aşamalı başlayabileceğiniz bir kreş hem ayrılık becerilerini hemde öfkeli davranışlarını kontrol konusunda çok faydalı olabilir. Kreşe başlar iken izlenmesi gereken adımlar konusunda yazıma bakabilirsiniz.

Saygılarımla
çocuk psikiyatri pedagog

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocuğum çok inatçı onu inadından nasıl vazgeçirebilirim?
Sonraki İçerikÇocuklara psikolojik ilk yardım yapmak nedir? Hiç duydunuz mu?
Bir meslek düşünün; bir bireyin gelişiminin en kritik yılların da ona yardım etme şansını size sunuyor, bu da yetmezmiş gibi bilgi ve tecrübeniz artıkça kendinizi daha iyi anlamlandırıyorsunuz. Ben böyle bir mesleğe sahip olma şansı yakalamış şanslı bir çocuk ve genç psikiyatristiyim. Tıp ve uzmanlık eğitiminden sonra Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) eğitimleri aldım. Şu sıralara 3. kuşak terapi akımı olan farkındalık (mindfullness) temelli terapiler alanına çalışmalarımı sürdürüyorum. Çocukların suça sürüklenme sürecini konu alan bir kitabım var. Mesleki bilgi ve becerilerimi yaklaşık 10 yıldır çocukların, gençlerin ve ailelerin yararına sunuyorum. Çocuk ve Genç Psikiyatri, Psikoterapist, Pedadog, AYDIN

CEVAP VER