Soru:

Merhabalar,

Eylülde 36 aylık olacak oğlumu kreşe başlatacağız. Su ana kadar kendisine bakıcı baktı. Uyum sürecini en kısa sürede atlatmak için neler yapabiliriz? Gözlemlediğimiz kadarı ile kalabalık çocuk topluluğundan korkuyor, kendini yalnız hissediyor ve güvendiği kişiden ayrı kalmak istemiyor.
Şimdiden çok teşekkür ederiz.

Cevap:

Merhabalar,

Öncelikle çocuğunuz artık 36 aylık oluşu ve sosyalleşme yaşının gelmiş olması bir avantaj.

Ayrılık hem anne baba için hem çocuk için baş etmesi gereken zor duyguları anlamını taşır

Hem siz onun güvenli olup olmadığı, arkadaşlarla iyi vakit geçirip geçirmediği, nasıl hissettiği konusunda karmaşık düşünceler içinde olabilirsiniz hem de çocuğunuz tekrar geri alınıp alınmayacağı, güvenli olup olmadığını test etmeye ve anlamaya çalışır.

 Kendi yaş aralığına yakın çocukların olduğu bir sınıfı olan kreş seçmelisiniz. 

Yaş aralığı ne kadar yakın olur ise o kadar beceri anlamında birbirine yakın bir grupta yer almış olacaktır. Unutmayın bu dönemde aylar bile çocuğun gelişimsel seviyesi anlamında çok fark ortaya çıkarır.

 

Sınıf mevcutu ne kadar ve az sorumlu öğretmen ne kadar fazla ise o kadar iyi.

Milli Eğitim Bakanlığı 36 aydan sonra sınıf mevcuduna 18’e kadar izin verebiliyor ama sınıf mevcudu düşük olursa sorunsuz bir uyum süreci daha mümkün olabilir. Öğretmenlerin tecrübesi ve yaklaşım şeklide çok önemlidir.

çocuk kreş anne

 

Ayrılık aşama aşama yapılandırılabilir

İlk adımı yumuşak atmak için hep beraber kurumu gezin, öğretmenler ile personeller ile tanışın. Okulu iyice tanıması çocuğunuzun kafasında kaygı oluşturan düşünce ve duyguların azalmasına yarar. Kreşin başladığı ilk günlerde sadece birkaç saat siz yanında kalarak sadece oyunlara alanlarına katılabilirsiniz. Sonra giderek orada bulunma süresini artırabilirsiniz.

Bol bol konuşun

Çocuğunuzun adım adım ne yaşayacağını anlaması ve güvende hissetmesinin kolaylaştırmak için onun anlayabileceği bir dilde bol bol konuşun. Ona karş dürüst olun ve dediğiniz saatlerde onu almaya ve istediği zaman size ulaşabileceğini hissettirin.

Önce davranış sonra duygular değişir

Kreşte ayrı kalma davranışı geliştikçe duyguları değişecektir. Bu durumu su korkusu yaşayan bi çocuğa benzetebiliriz. Nasıl konuşursak konuşalım, nasıl davranırsak davranalım suyun güvenli bir yer olduğu konusunda ikna edemeyebiliriz.  Ne zaman ki suyun içine girer biraz vakit geçirir suda olmaktan keyif almaya başlar o zaman duygular değişir. Çocukların duygu kontrolleri bizim kadar gelişmemiştir hemen orada rahat hissetmesini beklemeyin.

Haftalar geçmesine rağmen kreşe gitmek istememe, yoğun direnç, ağlamalar, karın ağrıları, uyku sorunları ve içe kapanıklık gibi belirtiler olursa bir uzman yardımı almalısınız.

Ayrıca okul fobisi konusundaki yazımdan da faydalabilirsiniz.

Saygılarımla

çocuk psikiyatri pedagog

PAYLAŞ
Önceki İçerikSORU SOR
Sonraki İçerikTakıntıları olan bir çocuğa anne babaların yaklaşımı nasıl olmalı?
Bir meslek düşünün; bir bireyin gelişiminin en kritik yılların da ona yardım etme şansını size sunuyor, bu da yetmezmiş gibi bilgi ve tecrübeniz artıkça kendinizi daha iyi anlamlandırıyorsunuz. Ben böyle bir mesleğe sahip olma şansı yakalamış şanslı bir çocuk ve genç psikiyatristiyim. Tıp ve uzmanlık eğitiminden sonra Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) eğitimleri aldım. Şu sıralara 3. kuşak terapi akımı olan farkındalık (mindfullness) temelli terapiler alanına çalışmalarımı sürdürüyorum. Çocukların suça sürüklenme sürecini konu alan bir kitabım var. Mesleki bilgi ve becerilerimi yaklaşık 10 yıldır çocukların, gençlerin ve ailelerin yararına sunuyorum. Çocuk ve Genç Psikiyatri, Psikoterapist, Pedadog, AYDIN

CEVAP VER